משחקים לשיפור מיומנויות מוטוריקה גסה

משחקים לחיזוק חגורת הכתפיים

כאשר לילד/ה יש חולשה בחגורת הכתפיים או טונוס שרירים נמוך, אני מנסה לעבוד עימו/ה על חיזוק חגורת הכתפיים, דרך משחקים מוטוריים שונים, המאפשרים תרגול יומיומי מתוך חוויה של הנאה.
זמן קצוב של תרגול בקליניקה אינו מספיק ולכך נועדו המשחקים, אותם אני מלמדת את הילד והוריו ומדריכה לשחק באופן יומיומי בבית. כאשר הילד נהנה, יוזם משחק, מתרגל רבות, מגמת השיפור לרוב מהירה יותר וטובה יותר.
במאמר זה, דוגמא לשני סוגי משחקים כאלו.

משחקי מריצה:
משחקים שמשחקים בהליכה על הידיים: הילד מניח ידיים על הרצפה, ההורה אוחז בו ברגליו והילד הולך כך, על ידיו.
בהליכת מריצה רגילה, אוחזים בילד בקרסוליו, אבל, אם לילד קשה ללכת הליכת מריצה רגילה, אז ההורה, המבוגר, במקום לאחוז לילד בקרסוליים, אוחז בילד מתחת לברכיים, בירכיים, או אפילו באגן או בבטן.
חשוב להקפיד שהילד לא ייתן לבטן שלו לשקוע ולגב שלו ליצור צורה קעורה, הילד צריך לנסות לכווץ שרירי בטן ולהחזיק גו ישר ככל שניתן, בכדי לא להזיק לגב. דרך תרגול זו, מחזקת גם את שרירי הבטן ובכך עוזרת לשיפור היציבה.
במהלך הליכת המריצה, על הידיים להיות ישרות במרפק וכך לעבוד על חיזוק הכתפיים, תוך הימנעות מסכנת נפילה על הסנטר.
חשוב מאד שההורה ישים לב ליכולת של הילד, יזהר מנפילה שלו, עקב התעייפות, ידאג לאחוז אותו נכון לפי כוחותיו (כפי שהוסבר לעיל) וידאג להפסקות כשקשה לילדו.
ומכאן מתחילים המשחקים:

“משחק מסלול מריצה”: הילד וההורה מכינים בבית מסלול, מכריות, כיסאות, שולחנות, סולם שוכב על הרצפה, או כל מכשול אחר. ואז, בהליכת מריצה, הילד מתקדם ממקום למקום במסלול, עד שעובר את כולו, עולה על מכשול, יורד ממכשול וממשיך למכשול הבא.

“מחפשים את המטמון”: הינו אותו משחק, אבל אי שם בדרך מחביא ההורה לילד מטמון נחמד והילד מחפש את המטמון בין המכשולים, כשהוא נשאר על הידיים.

“חם וקר למריצה”: ההורה מחביא מטמון במקום כלשהוא בבית והילד מחפש בהליכת מריצה. כאשר הילד מתקרב למטמון, ההורה רומז לו שהוא קרב באמירת “מתחמם, מתחמם, חם מאד, רותח” וכדומה ואם הוא מתרחק, ההורה מכריז: “מתקרר, מתקרר, קר, קפוא” וכדומה.

“סלאלום מריצה”: מסדרים על הרצפה בקבוקי מים ריקים, או חיילי באולינג, בשורה, עם מרווחים ביניהם. עכשיו על הילד לעבור ביניהם, מצד לצד, בלי להפיל אף בקבוק, בהליכת מריצה.
הצליח? מקרבים את הבקבוקים זה לזה ומנסים שוב, לא הצליח? מרחיקים…

כל משחקי המריצה דורשים כוח בידים, נשיאת משקל הגוף על הידיים ונגד כוח הכובד, התמדה וסיבולת לאורך זמן.

הקוביה המתגלגלת ונופלת:
משחק מוטורי חביב נוסף, הדורש יכולת של תכנון תנועה, יכולת להתמודד עם מטלה מוטורית חדשה ולפתור אותה וכן, מחזק את חגורת הכתפיים ושרירי הידיים והרגליים, עובד על גמישות ועל שיווי משקל.
לפני המשחק, רושמים את הספרות 1-6 על דף וליד כל ספרה רושמים צרוף של המילים כסא, שולחן, רצפה יחד עם המילים “יד ימין”, “יד שמאל”, “רגל ימין” ו”רגל שמאל”, ניתן לשנות את שמות הרהיטים לפי המתאים בביתכם ולהוסיף אברי גוף, כמו “ראש”, “ברך”, “מרפק” וכדומה. ואז, מסדרים את הרהיטים הרשומים, זה בקרבתו של זה, כך שניתן יהיה לשחק עימם. משתתף אחד מטיל שתי קוביות משחק ונותן הוראות לשני לפי המספרים בקוביות: “תניח יד ימין על השולחן”, “עכשיו מצח על הרצפה”, “עכשיו רגל שמאל על הכסא” וכך הלאה, עד ש… אופס…
אפשר להפוך את המשחק לתחרותי, אם מתחלפים וסופרים כמה הוראות הספיק כל אחד עד שקרס, או לחילופין, כאשר משחקים שני ילדים במקביל ומשתתף שלישי נותן את ההוראות ורואים מי מחזיק מעמד יותר זמן.
חשוב מאד, לדאוג לבטיחות גם במשחק זה ולשחק בלי להסתכן בנפילה לא נעימה, ולכן לא להגזים באתגריות של החפצים עליהם אנחנו מניחים את ידינו ורגלינו. אפשר לשחק על שטיח עבה, כאמצעי בטיחות. מומלצת השגחה של מבוגר, לפחות בפעמים הראשונות שמשחקים.