ריפוי בעיסוק מהו?

ריפוי בעיסוק הינו מקצוע טיפולי, השייך למקצועות הבריאות הפרארפואיים, המוכרים על ידי משרד הבריאות.
מקצוע הריפוי בעיסוק נלמד ללימודי תואר ראשון, שני ודוקטורט, במגוון מוסדות אקדמיים ברחבי הארץ.
מטרת ההתערבות הטיפולית, בריפוי בעיסוק, היא, להגיע לאיזון בין העיסוקים השונים של האדם והזמן והמאמץ המושקע בין פעילויות טיפול עצמי ותפקודי יומיום, פעילויות פנאי ומנוחה ופעילויות עבודה / למידה, במטרה להגיע לשיפור באיכות החיים ותפקוד כאדם עצמאי ככל שניתן בחברה.
בטיפול, המטפל נעזר בפעילויות משמעותיות ומכוונות-מטרה, בכדי להגיע לשיפור בתפקוד האדם בתחומים השונים, ולשיפור באיכות חייו.
מקצוע זה מתייחס לכל אדם באשר הוא, בכל גיל ומצב, בהתייחס לעיסוקים השונים הנדרשים מכל אדם בסביבתו הטבעית, מכאן נגזר גם שם המקצוע: “ריפוי בעיסוק”.
כך שכאשר מדובר באדם מבוגר, ההתייחסות תהיה לתפקידיו השונים כאדם בוגר בחברה, כבעל משפחה, כהורה, כאדם עובד וכדומה. ואילו, כאשר מדובר בילד, ההתייחסות תהיה לתפקידים ולעיסוקים הנדרשים מעצם היותו ילד, כגון, היכולת למשחק חברתי, מיומנויות למידה, היכולת לטיפול עצמי בהתאם לגיל (צחצוח שיניים, לבוש וכדומה) ועוד

אוכלוסיות היעד לטיפולי ריפוי בעיסוק
מקצוע הריפוי בעיסוק מטפל באנשים בכל הגילאים, במגוון רחב של תחומים, לקויות וקשיים ומגוון רחב של אוכלוסיות טיפול.
במהלך לימודי מקצוע הריפוי בעיסוק יש התייחסות ולמידה של המקצוע על מרבית גווניו, תוך התייחסות למגוון נרחב של אוכלוסיות ותוך השתתפות בתקופות של הכשרה מקצועית בשטח, בקליניקות מתחומים שונים. בתהליך ההתפתחות המקצועית של כל מרפאה בעיסוק לאחר סיום לימודיה, מצופה מכל מרפאה בעיסוק, המשך התמקצעות בתחום הספציפי בו היא עוסקת. נהוג לחלק את אוכלוסיות היעד על פי גילאים ועל פי סוג הקושי המרכזי:

ריפוי בעיסוק פדיאטרי / התפתחותי
עוסק בתחומים השונים של התפתחות הילד, באבחון, ייעוץ והדרכה ובטיפול בילדים מלידה ועד גיל ההתבגרות.
טיפול וליווי התפתחותי לפגים, ליווי התפתחותי לתינוקות והדרכה להוריהם. טיפול בילדים עם עיכובים וקשיים התפתחותיים, כגון, סירבול מוטורי, ליקויים תחושתיים, קשיי תקשורת ואוטיזם, לקויות ראיה או שמיעה, קשיים קוגנטיביים, ילדים עם קשיי קשב, עם קשיי למידה, פיגור, שיתוק מוחין, ילדים לאחר פגיעות טראומה, ילדים עם קשיי אכילה, ועוד

מרפאה בעיסוק

ריפוי בעיסוק פיזיקאלי
עוסק בטיפול במטופלים הסובלים מקשיים נוירולוגיים ומוטוריים שונים טיפול בנפגעי טראומה, טיפול באנשים לאחר תאונות דרכים, לאחר ניתוחי כף יד, קריעות גידים, כוויות, שברים, ארוע מוחי ופגיעות ראש, תפקוד לאחר ניתוחי החלפת מפרק הירך ועוד.

ריפוי בעיסוק בתחום הגריאטריה
טיפול במטופלים קשישים, שיקום לאחר ארוע מוחי, טיפול במטופלים עם אלצהיימר, עם פרקינסון, לאחר נפילות, טיפול קוגנטיבי במקרי ירידה בזכרון ובתפקודים קוגנטיביים, ועוד.

ריפוי בעיסוק בתחום בריאות הנפש
מקצוע הריפוי בעיסוק עוסק בהערכת היכולת התפקודית של מטופלים עם פגיעות נפשיות שונות ובטיפול מתוך מטרה להשיג עצמאות תפקודית בתחומי החיים השונים.