ציור החודש

הדפס מנייר זכוכית

good1

good

 

 

 

 

 

 

פעילות יצירה זו, מהנה מאד עבgood2ור רוב הילדים, מעצם השונות שלה מפעילויות ציור ויצירה אחרות והשימוש בחומרים “של גדולים”, כמו נייר זכוכית, או מגהץ (בידי המבוגר, כמובן).

בשלב ראשון, מציירים בגירי שמן, פנדה, על גבי נייר זכוכית. ככל שהנייר יהיה עדין, כך גם הציור המודפס וככל שהנייר יהיה גס, הציור יקבל מראה “מחוספס” ומעניין. רצוי לצייר בקווים עבים ובצבעים עזים. צבע לבן לא ייראה כלל בהדפס על דף לבן.

לפעילות זו יתרון של התמודדות עם תחושות שונות, תחושת הנייר המחוספס מול תחושת גירי השמן הרכים. ילדים רבים יהנו מגרייה תחושתית זו ואחרים יהיו רגישים לה.

 

good3בסיום הציור, פירסו על קרש גיהוץ נייר אפיה (נייר פרגמנט), תנו לילד להניח עליו את נייר הזכוכית כשהציור כלפי מעלה, לכסות בדף חלק ולסגור בשכבה נוספת של נייר אפיה, בכדי למנוע לכלוך על המגהץ וקרש הגיהוץ.

 

 

 

 

 

 

 

good4כעת על המבוגר לגהץ את הציור עד שרואים בברור את כל צבעי הציור מועתקים לדף הלבן.
הניחו לדף להתקרר מעט, פיתחו וגלו את התוצאה המפתיעה!

 

 

 

 

 

 

 

good5goodgood1

 

ציור שחור!

drawing1drawing2ציור שחור, הינו ציור המתבצע על ידי צביעה ומילוי שטחים בצבעי פנדה (גירי שמן), וציור בעזרת חריטה ב”כלי כתיבה” דק מאד, כמו קיסם שיניים. פעילות המערבת צביעה, ציור, פיתוח יכולת התמדה בפעילות הדורשת השקעת כוח פיזי רב, לאורך זמן .פיתוח כוח ביד וחיזוק השרירים, תאום בין שתי הידיים (תאום בילטראלי), אחיזה עדינה של כלי כתיבה, הפרדת תנועה ותנועתיות עדינה בכף היד, פיתוח היצירתיות והדימיון ועוד ועוד…

 

 

drawings3תחילת העבודה, מריחת צבע פנדה על כל הדף, בצפיפות, מבלי להשאיר חללים לבנים.
ניתן למרוח צבעים באופן חופשי, או לחילופין ניתן לחלק את הדף לשטחים ע”י מתיחת קווים רוחביים ואורכיים בדף, עם או בלי סרגל.
מומלץ לצבוע בצבעים בהירים, שיבהקו ויבלטו על רקע השחור. אין לצבוע בשחור בשלב זה.

 

 

 

 

חלוקת הדף לשטחים עם, או בלי סרגל

חלוקת הדף לשטחים עם, או בלי סרגל

וצביעת השטחים

וצביעת השטחים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

img_0670a

כיסוי הדף הצבעוני בשכבת פנדה שחורה

בהמשך, מכסים את הדף הצבעוני בשכבה נוספת של צבע פנדה שחור. שוב, כיסוי מלא ללא מרווחים. הצביעה קשה עבור חלק מהילדים וייתכן שיזדקקו לעזרה. ניתן לחלק את העבודה ולצבוע בתורות.

 

 

 

 

 

בהצלחה ובהנאה!

בהצלחה ובהנאה!

ולסיום מציירים תוך חריטה בשכבה השחורה, המגלה את הצבעים שמתחת, בעזרת חוד של דוק, קיסם, שיפוד או עיפרון לא מחודד.

 

 

 

 

 

צביעת דף שקף

img_7549bשני בן השבע, בחר להעתיק ציור מחוברת עבודה. העתקת הציור אל השקף נעשית באופן פשוט הניתן לביצוע בקלות בבית. מכינים מראש ציור שהילד צייר לבד, או ציור שמעתיקים מחוברת, עיתון וכדומה…  מדביקים בעזרת נייר דבק, שקף אל דף הציור. כעת, בעזרת טושי שקפים (מרקרים), צובעים את שטחי הציור על גבי השקף ולבסוף עוברים על הקווים התוחמים את שטחי הציור. כעת מסירים את הדף והרי לפנינו ציור על רקע שקוף, הניתן לתליה על חלון, קיר, מראה או דלת. ניתן למסגר את הציור מסביב בעזרת הדבקת צלוטייפ צבעוני, כמו בדוגמא, או לחילופין על יד צביעת המסגרת או הדבקת מדבקות צבעוניות מסביב.

בעזרת פעילות זו, ניתן לעבוד על שיפור המיומנות הגרפומוטורית, פיתוח יכולת הדיוק הגרפומוטורי, היכולת לעבור על קו, לצבוע ולמלא שטחים בעזרת טוש, תוך שימוש בפעילות עם תוצאה מרהיבה המונעת תסכול מהילד ומספקת תחושת הצלחה ומסוגלות.