משחקים לשיפור מיומנויות מוטוריקה עדינה

משחקים לשיפור תנועתיות עדינה של האצבעות ויכולת הפרדת התנועה

שאנו, המבוגרים, היינו ילדים, סגנון המשחק היה שונה מאד מהמשחק היום: נהגנו לשחק בהרבה מאד משחקים שמפעילים את הגוף, משחקי ספורט, משחקי כדור, גומי, קפיצות בחבל ומשחקים שמחזקים את הידיים ומשפרים את היכלות שלנו לעשות דברים מסובכים, מיומנים בעזרת האצבעות. שיחקנו רבות בגולות, סבתא סורגת, גוגואים, דוקים, חמש אבנים ועוד משחקים דומים.
היום, יש יותר נגישות למשחקים ופעילויות שאינם מפעילות את הידיים מספיק. ילדים רבים מגיעים לטיפול בעקבות קשיי כתיבה ובמהלך האבחון מסתבר, שהם מתקשים בכל הפעילויות שדורשות עדינות בידיים, כוח בכפות הידיים ושליטה טובה בתנועות של האצבעות. בכדי לבצע פעילויות עדינות, יש ילדים שמאמצים ומפעילים את כל היד, את הגו, לפעמים את כל הגוף, מצב הנקרא, קושי בהפרדת תנועה. במאמר זה, מגוון רעיונות של משחקים ותרגילים שמשפרים את תפקוד היד ואת יכולת הפרדת התנועה.

משחקי “להטוטנות” לילדים:

להטוטנות מקל ומטבע:
לוקחים עיפרון, מניחים את המרפק על השולחן וכף היד בגובה הפנים. מכופפים את הזרת והקמיצה ותופסים את העיפרון בין האגודל, האצבע והאמה ומנסים לסובב אותו בין האצבעות, כמו להטוטן בקרקס. אחרי ששולטים בזה טוב, מנסים לסובב לכיוון ההפוך, בלי שהעיפרון יפול.

img_1111a

ועכשיו מנסים עם דוק דק או קיסם, מנסים את אותו תרגיל עם מקל עבה יותר וכבד יותר וכך הלאה.

img_1492a

את אותו תרגיל אפשר לעשות גם עם מטבע שמסובבים בין האצבעות. ניתן לנסות לסובב כך ואז לנסות להחליף תוך כדי המשך הסיבוב ולנסות לסובב בין האגודל לקמיצה ואפילו עם הזרת. בכל פעם דרגת קושי גבוהה יותר.

img_12222a

גומיה:
משתמשים בגומיה משרדית. משתתף אחד, כורך את הגומיה, בעדינות, סביב האצבעות של השני, ומנסה לסבך את האצבעות… הילד ש”נקשר” בעזרת הגומיה, מנסה עכשיו לשחרר את האצבעות מהסבך, מבלי להיעזר ביד השניה ומבלי לנער כלל את היד, רק בעזרת תנועות עדינות של האצבעות והזזת הגומי בעזרת האצבעות. חשוב מאד להשתמש בתנועות של האגודל והאצבע המורה, אשר נכנסות בין שאר האצבעות ומשחררות אותן מן הגומיה, בכדי לחזק את יכולת התפקוד של שתי אצבעות אלו, שהינן האצבעות המרכזיות באחיזת חפצים ושימוש בחפצים.

img_1490a

להטוטנות גולות:
לוקחים זוג גולות, מניחים אותן בתוך כף היד ועכשיו מנסים להרים את הגולה שקרובה יותר לאגדול, בעזרת האגודל והאצבע ומעבירים אותה, בלי שהגולות יפלו, אל מאחורי הגולה השניה, ושוב עושים את אותו הדבר עם הגולה השניה. מנסים להגביר את הקצב, לעשות יותר ויותר מהר, בלי שהגולות יפלו. עכשיו אפשר לנסות את אותו הדבר ביד השניה ואפשר לנסות, בעיניים עצומות.

img_1480b

לסיום, תמיד ניתן לחזור למשחקים הישנים, לשחק דוקים, גולות ומשחקים דומים. יש כמה וכמה דרכים לשחק גולות וכשאנו רוצים לשפר יכולת הפרדת תנועה, חשוב לשים לב לצורת האחיזה של הגולה: אין לאחוז את הגולה בעזרת כל האצבעות ולהטיל אותה עם כל היד, כך שהכתף עובדת, אלא לנסות לאחוז בגולה בעדינות בצורה הבאה: מכופפים את האצבעות מעט, מניחים את הגולה בתוך השקע שנוצר מכיפוף האצבע המורה, בתוך כף היד ומנסים לבעוט בגולה, לכיוון שאליו אנחנו רוצים, בעזרת זה שאנחנו מביאים את האגודל אל מאחורי הגולה ומיישרים את האגודל בזריזות, כך שהאגודל ממש בועט בגולה לכיוון שאליו רצינו.

img_1476a

img_1478a