פעילויות עם בועות סבון

בועות סבון הינן מוצר כל כך נגיש ויומיומי עבורנו, עד כדי כך שאנו מקלים ראש לחלוטין ביתרונות של החומר הנפלא הזה. יש משהו קסום בהשתקפויות ובצבעים בבועות, יש משהו שמושך מאד את העין, אפילו של תינוקות מאד צעירים, בתנועה העדינה של הבועות באוויר. המגע הקל והמדגדג שלהן מושך הרבה ילדים לגעת ומפחיד ילדים אחרים, יחד עם החשש שלהם שהבועות ישפריצו לכיוון העין. בקיצור, כמעט כל הילדים מתייחסים לבועות וכך גם רבים מהמבוגרים.

מבחינה טיפולית והתפתחותית, יכולה להיות תועלת רבה במשחק בבועות.

הן גורמות לתגובה רגשית, שחשובה לנו מאד בהרבה סיטואציות טיפוליות. הן גורמות פעמים רבות הנאה, שזו המטרה הטיפולית הראשונה במעלה בעיני כמרפאה בעיסוק לילדים. הן גוררות יוזמה ורצון לפעול ומהוות פעמים רבות פיתוי לתקשורת בין ילד צעיר למבוגר או לילדים אחרים. תכונה בעלת ערך רב, במהלך טיפול בילדים עם קשיים תקשורתיים.

מבחינה תחושתית, בועות סבון מספקות גרייה חזותית, דורשות מעקב עיניים ותנועה של הצוואר. מספקות תחושת מגע קל ומגע רטוב. תחושה שמיעתית עדינה, בעת פיצוץ בועות באוויר והתמודדות עם רעש מכני, עבור ילדים החוששים מרעשים אלו ורגישים להם, כאשר אנו משתמשים במכשיר להפרחת בועות. ההנאה מהבועות יוצרת מוטיבציה אצל רבים מהילדים הללו להתנסות בהפעלת מכשיר המשמיע רעש שפעמים רבות מפחיד אותם.

במחינה מוטורית הבועות מעודדות התארגנות סביב הפה ותנועה מכוונת של הפה, השפתיים, תוך שליטה בכמות האוויר שהילד נושף. יחד עם שליטה בתנועת היד באחיזת המקל מול הפה, או באיזון בקבוק בלי לשפוך. אחיזת בקבוק ביד אחת ואת מקל הבועות ביד שניה דורשת תאום בין שתי הידיים תוך שימוש ביד מועדפת ויד עזר. ניתן לתפעל גם מכשירים שונים להפרחת בועות, הדורשים אחיזה, לחיצה על כפתורים מסוגים שונים וכדומה. ניתן להפריח בועות בעזרת טבעות מתכת או פלאסטיק בגדלים שונים הדורשים תנועה של כל היד.

לסיום, דוגמא למשחק בועות, שניתן להכין בקלות ובזריזות בבית, להנאת הילדים והמבוגרים:

מכינים “מכשיר בועות” מבקבוק, אותו חותכים לרוחב, על הצד הפתוח מלבישים גרב/רשת וכדומה ומדביקים אותה לבקבוק בעזרת צלוטייפ רחב. טובלים בצלחות עם מי סבון. נושפים לתוך הבקבוק הפתוח דרך הפייה, ליצירת שרשראות מרהיבות של בועות!